ZDRAVILNE GOBE
Inonotus Obliquus
Glavna korist za zdravje: Okrepi prebavo in očisti kožo
Čaga je bogata z antioksidanti in podpira imunsko funkcijo, zdravje jeter, zdravje možganov in povečuje dolgoživost.
Goba čaga (Inonotus obliquus) je vrsta glive, ki raste v glavnem na lubju brez v hladnem podnebju, kot so Severna Evropa, Sibirija, Rusija, Koreja, Severna Kanada in Aljaska.
Chaga je znana tudi pod drugimi imeni, kot so črna masa, klinker polipora, breza rak polipora, pepel in sterilna gniloba debla brez.
Chaga ustvari olesenelo rast ali konk, ki je videti podobna grudi zgorelega oglja - velika približno 25–38 centimetrov. Vendar pa notranjost razkrije mehko sredico z oranžno barvo.
Čaga se že stoletja uporablja kot tradicionalno zdravilo v Rusiji in drugih severnoevropskih državah, predvsem za krepitev imunosti in splošnega zdravja.
Uporabljali so ga tudi za zdravljenje diabetesa, nekaterih vrst raka in bolezni srca.
Tradicionalno so čago naribali v fin prah in skuhali kot zeliščni čaj.
Danes ni na voljo samo kot čaj, temveč tudi kot dodatek v prahu ali kapsulah. Čaj lahko vsebuje čago sam ali v kombinaciji z drugimi gobami, na primer kordicepsom.
Domneva se, da jemanje čage s toplo ali hladno vodo sprošča njene zdravilne lastnosti.
Upoštevajte, da so zanesljivi podatki o hranilni vsebnosti čage izredno omejeni.
Kljub temu imajo malo kalorij, zelo veliko vlaknin in polne antioksidantov.
Druga imena
Clinker polypore, cinder conk, black mass in birch canker polypore
Lokacija
Severna Evropa, Siberija, Rusija, Koreja, Severna Kanada in Aljaska.
Doziranje
Ustrezni odmerek čage je odvisen od več dejavnikov, kot so uporabnikova starost, zdravje in številni drugi pogoji.
Chaga ali Inonotus obliquus, ki jo običajno imenujemo goba, je pravzaprav zelo cenjen sklerocij ali olesenel rak, ki raste v hladnejših predelih severne poloble na brezah. Zdi se, da so se prve medicinske uporabe iz Rusije pojavile okoli 16. stoletja, ko so jih uporabljali kot čaj za zdravljenje želodčnih bolezni * Po letu 1966 je Chaga postala bolj izpostavljena, potem ko so o njeni zdravilni moči pisali v knjigi Alexandra Solzhenitsyna, Cancer Ward. Ker Chaga raste predvsem na brezah in je večina samega sklerocija dejansko lesena vlakna in ne micelij, številne zdravilne spojine iz breze, kot sta betulin in betulinska kislina, končajo v sklerociju. Zunanja črna plast na raku vsebuje velike količine melanina, ki je lahko koristna za našo kožo *.
Do nedavnega Chage ni bilo mogoče gojiti, zdaj pa na Finskem cepijo breze s to glivico. Laboratorijsko gojena čaga se ne razvije v sklerocij in ker ne raste na brezi, temveč na zrnju, ne vsebuje pomembnih zdravilnih spojin, ki prihajajo iz breze.
Subscribe to our mailing list
Srčna bolezen.
Diabetes.
Gastritis.
Rak želodca in črevesja.
Bolezen jeter.
Tuberkuloza.
Chaga se na splošno dobro prenaša. Študije na ljudeh, da bi ugotovili njegovo varnost ali ustrezen odmerek, niso bile izvedene. Dejansko lahko chaga komunicira z nekaterimi običajnimi zdravili in povzroči potencialno škodljive učinke. Na primer, chaga lahko zaradi vpliva na krvni sladkor predstavlja tveganje za ljudi z insulinom ali tiste s sladkorno boleznijo. Chaga vsebuje tudi beljakovine, ki lahko preprečijo strjevanje krvi. Če imate zato zdravila za redčenje krvi, imate motnje krvavitve ali se pripravljate na operacijo, se pred jemanjem čage posvetujte s svojim zdravnikom.
Čeprav nekatere raziskave kažejo, da lahko chaga pomaga zmanjšati vnetje, lahko povzroči tudi, da vaš imunski sistem postane bolj aktiven. Tako bi morali ljudje z avtoimunskimi boleznimi poiskati zdravniško pomoč, preden vzamejo čago.
Ni raziskav o varnosti chage za nosečnice ali doječe ženske. Zato je najvarnejša možnost, da se izognete uporabi.